هر آنچه که در خصوص WiFi 6 (وای فای 6) نمی‌دانید!

هر آنچه که در خصوص WiFi 6 (وای فای 6) نمی‌دانید!

نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2023-01-28 11:43:06

هر آنچه که در خصوص WiFi 6 (وای فای 6) نمی‌دانید!

 

WiFi 6 نسل جدیدی از وای‌فای است که با استاندارد 802.11ax نیز شناخته می‌شود و به منظور بهبود سرعت، افزایش کارایی و کنترل تراکم در مواقعی که برخی دستگاه ها از پهنای باند زیادی استفاده می کنند طراحی شده است. این نسل از وای فای نسبت به نسل های قبلی خود کاملا برتر است و آشنایی با ویژگی ها و قابلیت های خاص آن خالی از لطف نیست.

آشنایی بیشتر با WiFi 6

وای فای 6 که همواره با عنوان‌هایی نظیر AX WiFi یا 802.11ax WiFi شناخته می‌شود مبتنی بر استاندارد وای فای 802.11ac ساخته و بهبود یافته است. این نسل از وای‌فای از نظر سرعت نسبت به نسل‌های قبلی ارتقا یافته که ممکن است برای برخی از کاربران آشکار به نظر نرسد. به طور کلی بهره‌مند شدن از آن روند استفاده از ابزار‌های مانند روتر بیسیم یا سایر دستگاه‌های مشابه را تغییر ندهد اما پیشرفت‌های خاصی را در که زمینه سرعت داشته، قابل انکار نخواهد بود.

شبکه وای فای پر سرعت تر به معنای سرعت آپلود و دانلود بهتر، به علت افزایش پهنای باند ارائه شده است. به عبارت دیگر افزایش اندازه فایل ها و درخواست های بیشتر باعث افت سرعت شبکه نخواهد شد و به راحتی در بازی‌های آنلاین و تماشای کلیپ‌های با کیفیت پیشرو باشید. جدیدترین پردازنده های اینتل، مادربرد ها دارای این نسل از وای فای هستند.

سرعت وای فای 6 چقدر است؟

حداکثر سرعت وای فای 6 حدود 9.6 گیگابیت بر ثانیه اعلام شده است و در طرف مقابل WiFi 5 سرعتی در حدود 3.5 گیگابیت بر ثانیه ارائه می دهد. البته این اعداد نظری هستند و ممکن است در دنیای واقعی خصوص در شبکه های Local به آنها نرسیم. وای فای 6 می تواند با استفاده از تکنیک های خاصی به سرعت انتقال داده بالاتری برسد که با رمزنگاری کارآمدتر داده ها و بهره وری از قدرت پردازنده دستگاه میسر خواهد شد.

حدودا 75 درصد میزان تاخیر کمتری خواهند داشت که این امر با مدیریت بهتر قسمت زیادی از ترافیک شبکه تخمین زده شده است. برای گیمر ها، سرعت آپلود و دانلود به شکل باورنکردنی افزایش می یابد تا آنها با سرعت بیشتری به استریم آنلاین خود بپردازند. وای فای 6 سیگنال اتصال سیمی و بیسیم را نزدیک به هم خواهد ساخت. این قابلیت به طور کلی از محدودیت‌های دسترسی به شبکه کاهش خواهد داد. خیلی از کاربران و گیمر‌ها اتصال باسیم را به اتصال بیسیم ترجیح می‌دهند که وای فای 6 به ترمیم این شکاف در بین شبکه‌های بیسیم و باسیم در بین روتر‌‌ها و سوئیچ ها کمک کرده است.

چه عواملی در سریع بودن این نسل از وای فای تاثیر دارد؟

میزان استفاده از دستگاه‌های وای فای نظیر مودم ADSL و روتر نسبت به قبل افزایش یافته و اکثر دستگاه‌های هوشمند نظیر تلفن هوشمند، تبلت و تلویزیون و ...همگی قابلیت اتصال به وای فای را دارند. وای فای 6 به طور همزمان می‌تواند به چندین دستگاه داده ارسال کند و ترافیک را در این دستگاه ها اولویت بندی نماید.

OFDMA دسترسی چندگانه تقسیم فرکانس متعامد

این قابلیت کانال‌ها را به زیر حامل‌ها تقسیم نموده و امکان انتقال همزمان آنها به چندین دستگاه را فراهم می‌سازد. روتر‌های وای فای 6 می توانند سیگنال‌های مختلفی را در یک زمان واحد منتقل کنند. این عمل بدین شکل است که روتر در عین حال با چندین دستگاه ارتباط برقرار کرده که دستگاه‌ها بدون اینکه در نوبت در انتظار بمانند، از روتر داده‌هایی را دریافت می کنند.

مجموعه خدمات پایه ای متداخل (OBSS)

در کنار ویژگی‌های مهم وای فای 6، مسئله کنترل ازدحام شبکه از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. در نسخه های قبلی دستگاه‌های متصل در شبکه همیشه در حال تلاش برای دریافت اطلاعات بودند و تداخلات در امر دانلود و آپلود موثر بود. OBSS نقاط دسترسی را قادر می‌سازد که از یک شناسه یا رنگ برای شبکه در نظر بگیرد. زمانی که ترافیک دیگری در کانال وجود داشته باشد اما از نوع شناسه شبکه نباشد، دستگاه‌ها آن را نادیده گرفته و به ادامه کار خود خواهند پرداخت.

Beamforming

یکی دیگر از فناوری‌های ‎WiFi 6 بوده که برای افزایش سرعت شبکه است. روتر به کمک پردازنده و سیستم هوشمند خود تشخیص می دهد که دستگاه در کجای محل قرار دارد و به جای فرستادن داده ها در تمام جهات، یک جریان از داده‌ها را به سمت دستگاه ارسال می‌نماید.

مزایای استفاده از WiFi 6

شاید در نگاه اول سرعت نکته مهمی برای استفاده از این تکنولوژی باشد، اما حقیقت چیزی بیشتر از این مسائل است. یکی از پیشرفت ها، پیاده کردن روش هایی برای افزودن امنیت رمز عبور به کمک سیستم تبادل کلید Dragonfly بوده که با عنوان SAE یا تایید هویت همزمان برابر نامیده می شود. به کمک این روش احراز هویت هرگونه ایجاد خطر برای هک کردن رمز های عبور را کاهش می‌دهد. این لایه امنیتی بسیار در قدرت شبکه شما موثر خواهد بود. افزایش سرعت و بهبود کیفیت خدمات رسانی از تلف شدن باتری جلوگیری کرده و موجب افزایش طول عمر آن نیز خواهد شد.

Wi-Fi 6E چیست؟

کمی قبلا دستگاه‌ها دو باند از فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز بهره می بردند. اما در حال حاضر مواردی تولید شده که از تکنولوژی Wi-Fi 6E استفاده کرده که باند فرکانسی 6 گیگاهرتز با پهنای باند 1200 مگاهرتز را پشتیبانی می کند که برای ارسال داده های در فاصله های کمتر بهتر عمل می‌کند. البته همه دستگاه‌ها از Wi-Fi 6E پشتیبانی نمی‌کنند.

منبع