هر آنچه باید در مورد کیبورد گیمینگ بدانید

هر آنچه باید در مورد کیبورد گیمینگ بدانید

نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2022-07-30 10:02:27

هر آنچه باید در مورد کیبورد گیمینگ بدانید

 

مسلما تهیه کردن یک سیستم گیمینگ خوب بدون داشتن اطلاعات کافی، زمان زیادی خواهد برد و تنوع محصولات هم موجب می شود انتخاب کاربران سخت تر شود! انتخاب کیبورد مناسب یکی از دغدغه اصلی کاربران به حساب می آید. با این حال، شما می توانید با کمی مطالعه و بررسی در مورد صفحه کلید گیمینگ مورد نظر خود، بهترین انتخاب را در کمترین زمان داشته باشید. با شناخت ویژگی های زیر می توانید در انتخاب صفحه کلید مناسب خودتان بهترین تصمیم رو بگیرید! با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

اندازه کامل (104 دکمه ) یا Tenkeyless (83 دکمه)؟

صفحه کلیدها در اندازه های مختلف ساخته می شوند، اما معمولاً یکی از دو سبک اندازه کامل یا tenkeyless از معروف ترین این اندازه هاست. بسته به اینکه چه سبک بازی انجام می دهید و با کدام اندازه راحت تر هستید می توانید کیبورد مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. اگر  احساس می کنید به همه کلیدها از جمله نامبرپد نیاز دارید، بهتر است یک صفحه کلید با اندازه کامل خریداری کنید. لازم به ذکر است ابعاد میز گیمینگ شما در این مسئله دخیل خواهد بود!

استفاده از صفحه کلید tenkeyless به شما این امکان را می دهد که ماوس را به کلیدهای WASD نزدیک کنید، که بازی کردن را برای بسیاری از گیمرها راحت تر می کند. با این وجود، اگر دوست دارید از کدهای alt هم استفاده کنید، احتمالاً tenkeyless برای شما مناسب نخواهد بود.

مکانیکال یا ممبران؟

کیبورد های ممبران (Membrane)  نسبت به کیبورد های مکانیکال از صدای کلیک کمتری برخوردار میم باشند و قیمت مناسب تر داشته اما در عین حال عمر کمتری دارند. برای افرادی که عادت دارند دکمه ها را محکم فشار دهند کیبورد ممبران بسیار مناسب تر است. ( برای آشنایی بیشتر با کیبورد های مکانیکال، مقاله ما را در این خصوص مطالعه کنید)

کیبورد های مکانیکی از سوییچ‌ها و اکتیواتورهای مکانیکی برای فعال‌سازی دکمه‌ها استفاده می‌کنند که این قضیه موجب می شود استفاده مداوم و طولانی از کیبورد برای گیمیر ها و کاربران خسته کننده نباشد! کیبورد های مکانیکال نسبت به کیبورد های ممبران بسیار گران تر می باشند! اضافه کردن سوئیچ به ساختار کیبورد های مکانیکال باعث شده میزان فشار،‌ صدای دکمه ها و سرعت عملکرد تنظیم و کنترل شود و در نهایت دقت کار بالا رود.

کیبورد مکانیکال یا ممبران

انواع سوئیچ کیبورد های مکانیکال

سوییچ های مکانیکال از دو نوع خطی (Linear) و لمسی (Tactile) تشکیل شده است. در سوئیچ‌های خطی برای اِعمال دستورات، کلید باید تا انتها فشار داده شود، سپس می‌توانید انگشت خودتان را برداشته و کلید دیگری را فشار دهید. سوئیچ‌ های لمسی نیز به این صورت می باشند که تنها بعد از رسیدنِ کلید به نیمه‌ی مسیر، دستور اعمال خواهد شد. پس از آن می‌توانید کلید را تا انتها فشار دهید یا انگشت خود را از روی کلید بردارید.

قابلیت سفارشی سازی بالا

اکثر بازی ها دارای دکمه ها، گزینه ها و منوهای متنوعی هستند و کیبورد گیمینگ شما باید با هر چیزی که بازی مورد علاقتان نیاز دارد، کنار بیاید. ماکروها به شما اجازه می دهند کلیدها را برای عملکردهای مختلف بازی تنظیم کنید! مثلا می توان دکمه PrtSc را طوری تنظیم کرد که موجودی شما را در بازی نشان دهد. بسیاری از صفحه کلیدها به شما این امکان را می دهند چندین مجموعه ماکرو را برای هر بازی ذخیره کنید!

بهتر است صفحه کلیدتان را طوری انتخاب کنید که این قابلیت ها را داشته باشد، چون دیگر نیازی ندارید هر بار که بازی را تغییر می دهید، ماکروهای خود را تنظیم کنید.

قابلیت Key Rollover

به کمک این قابلیت، سیستم شما قادر خواهد بود چندین ضربه همزمان را مدیریت کند. اگر کیبورد شما این قابلیت را نداشته باشد، کامپیوتر شما کلید های اشتباه یا نزدیک به دکمه مورد نظر شما را ثبت کند که عملکرد بازی شما را دچار مشکل خواهد کرد.

کیبورد گیمینگ

ویژگی های Anti-Ghosting را داشته باشد!

بهترین کیبورد ها  دارای ویژگی های ضد شبح هستند. Ghosting زمانی اتفاق می افتد که کامپیوترتان به جای دکمه ای که شما فشار داده اید، کلیدهای نادرست را ثبت کند. معمولاً این اتفاق برای دکمه هایی که زیاد فشار می دهید اتفاق می افتد و سیستم شما دکمه اشتباهی را شناسایی  و ثبت می کند که در هنگام بازی های مثل Rainbow Six Siege همه چیز نابود می شود!

نورپردازی کیبورد

انتخاب صفحه کلید هایی با نور زیاد زمانی مناسب است که بتوانید نور آنرا تنظیم کرده و رنگ های دلخواه خودتان را با آن تنظیم کنید. همچنین می توانید رنگ هایی را انتخاب کنید که با بازی شما مطابقت دارد، مانند رنگ نارنجی یا سفید برای Overwatch.

علیرغم جذابیت و زیبایی که نور پس زمینه روی صفحه کلیدها به وجود می آورد اما این نور عملکرد دیگری برای کاربران نیز دارد. قابلیت تنظیم نور پس زمینه به شما این امکان را می دهد که کلیدهایی را که بیشتر از آنها استفاده می کنید، برجسته تر کنید و بدین صورت می توانید راحت تر به آنها دسترسی پیدا کنید. بسیاری از گیمر ها از بازی در تاریکی لذت می برند که نور پس زمینه می تواند در پیدا کردن کلید ها به آنها کمک کند.

کیفیت ساخت

کیبورد های گیمینگ اغلب از بدنه محکم ساخته شده اند تا در برابر ضربات و کلیک های مداوم کاربران مقاوم باشند. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که آیا کیبورد شما دارای ضمانت نامه باشد و یا اینکه امکان جایگزین کردن کلید های جدید به جای کلید های فرسوده وجود داشته باشد.