Loading...
نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2023-12-01 19:36:30

ریگ ماینینگ چیست؟

 

در این مقاله به شما توضیح می دهیم که ریگ ماینینگ چیست، چگونه تشکیل می شود و چگونه در طول تاریخ استخراج رمز ارزهای پایه تکامل یافته اند. مطمئناً در برخی از مطالب مرتبط با دنیای رمز ارزها، کلمه ریگ یا همان “Rig” را شنیده یا خوانده اید. و آیا فکر کرده اید Mining Rig چیست؟ خوب، در اینجا ریگ را به صورت زیر تعریف می کنیم:

ریگ ماینینگ مجموعه ای از عناصر سخت افزاری است، پردازنده (CPU)، کارت گرافیک (GPU)، FPGA یا ASIC که برای انجام استخراج رمز ارزها استفاده می شوند. حقیقت این است که این یک مفهوم بسیار ساده است. اما تحقق بخشیدن به آن پیچیده است. اما چرا؟! چون فقط درکنار هم قرار دادن این قطعات کافی نیست. این کار باید به بهترین نحو انجام شود تا سرمایه گذاری که انجام می دهید، سرمایه گذاری باشد که بتوانید در دراز مدت با سود آن هزینه سیستمی که خریدید را جبران کنید. برای رسیدن به این هدف، شما باید مسائلی را در نظر بگیرید که در این مقاله آموزشی به بررسی آنها می پردازیم.

انواع ریگ ماینینگ

ریگ ها را می توان بسته به نوع سخت افزار ماینینگی که استفاده می کنند، طبقه بندی کرد. اغلب انواع ریگ ماینینگ های موجود موارد زیر را شامل می شوند:

پردازنده

یکی از ساده ترین دکل های استخراج برای نصب و پیکربندی،  ریگ های پردازنده (CPU) می باشد. در واقع این ریگ چیزی بیش از چندین کامپیوتر نیست که برای استخراج ارز رمزنگاری شده خاصی که می توان با استفاده از این دستگاه ها استخراج کرد؛ روی هم نصب شده اند.

برای به حداکثر رساندن عملکرد، اغلب ماینرها به دنبال پردازنده های چند هسته ای یا مادربرد های چند پردازنده می باشند. خوشه های محاسباتی(کالاسترها)  و حتی ابررایانه های کوچکی ساخته شده اند که به طور مطلوب تری از قدرت محاسبات رایانه های کوچکتر به طور جداگانه استفاده می کنند. با این حال، ورود کارت گرافیک ، FPGA و استخراج ASIC به سرعت جایگزین آنها شد، گرچه ارزهای رمزنگاری شده ای مانند Monero (XMR)  وجود دارند که هنوز از استخراج CPU یا همان پردازنده سود می برند.

کارت گرافیک (GPU)

اما ریگ های ماینینگ پردازنده گرافیکی امروزه از محبوب ترین ها هستند. زیرا می توانند برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده مانند اتریوم (ETH) ، اتریوم کلاسیک(ETC) ، زدکش (ZEC) و غیره استفاده شوند. در ریگ ماینینگ GPU، آنچه در اختیار داریم کامپیوتری است که چندین GPU یا کارت گرافیک به آن متصل می کنیم تا از آنها برای سرعت بخشیدن به عمل استخراج استفاده کنیم. هر پردازنده گرافیکی به عنوان یک نود ماینینگ عمل می کند که انرژی زیادی را ارائه می دهد و این قدرت در GPU های نصب شده در Rig ضرب می شود!

ریگ ماینینگ های GPU به دلیل سهولت در مونتاژ و نیاز به تعمیرات کمتر، مورد علاقه ماینرهای رمزارزهای کوچک می باشند. آنها همچنین بسیار متنوع هستند. به عنوان مثال، اگر یک استخراج کننده در حال استخراج اتریوم با Rig باشد و ریگ دیگر قابل استفاده نباشد(به صرفه نباشد)، آنها می توانند با استفاده از این ریگ، ارز رمزنگاری شده دیگری را (با تغییر برنامه استخراج و هدایت آن به ارز رمزنگاری شده دیگر) استخراج کنند.

اتریوم etherium

FPGA چیست و به چه معناست؟

این عبارت مخفف field-programmable gate array (به معنای مدار یکپارچه طراحی شده بعد از تولید کارخانه می باشد) است. حمل و نقل بین المللی ممکن است در آینده به FPGA علاقه مند بشود. آنها یکی دیگر از ابزارهای بسیار پرکاربرد برای استخراج ارزهای رمزپایه در آن زمان خواهند بود. آنها ظرفیت ماینینگ خوبی را برای رمز ارزهای پایه مختلف در لحظه ارائه می دهند. اما بهینه سازی ماینینگ GPU و ورود ASIC ها منجر به پایین کشیدن آنها شد!

ASIC چیست و به چه معناست؟

سیستم ریگ ماینینگ‌ ای که امروزه توسط ماینرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، ASIC یا مدارهایی یکپارچه برای کاربردهای خاص می باشند. اینها دستگاههای سخت افزاری هستند که مخصوصاً برای انجام یک کار کاملاً خاص طراحی شده اند. از این رو، ماینرهای ASIC چنان قدرتمند هستند که برای بدست آوردن حداکثر توان ممکن طراحی شده اند.

چگونه می توان یک ریگ ماینینگ ساخت؟

در این مرحله مطمئناً سوال بزرگی که ذهن شما را آزار می دهد این است که چگونه یک ریگ ماینینگ ایجاد کنم؟ پاسخ به این سوال کمی پیچیده است زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید برای آن در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، موارد زیر را از خود بپرسید: آیا قصد ماینینگ از خانه را دارید؟ آیا می خواهید قبض برق سنگین تری پرداخت کنید و مشکلی برای تامین برق ندارید؟ آیا فضایی برای قرار دادن ریگ ماینینگ دارید که مزاحمتی برای شما و همسایگان ایجاد نکند؟ چقدر قصد سرمایه گذاری دارید؟ شما در مورد عناصری که می توانند یک ماینر را تشکیل دهند چه دانشی دارید؟ قرار است دقیقاً چه سکه هایی را استخراج کنید؟ می خواهید به چه میزان قابلیت ماینینگ دست یابید؟

حقیقت این است که سوالات زیادی وجود دارد، اما این سوالات ضروری هستند. زیرا پاسخی که به هریک از آنها می دهید به شما ایده می دهد که چگونه باید ریگ خود را مونتاژ کنید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید. به عنوان مثال، استخراج اتریوم از اتاق خود با استفاده از یک ریگ چهار پردازنده گرافیکی یکسان نیست، بلکه بهتر است این کار را با یک ریگ چهار ASIC انجام می دهید.فراموش نکنید که به دلیل سر و صدای ASIC قادر به خواب نخواهید بود!

همچنین میزان سرمایه گذاری و سود پول یکسان نخواهد بود! یک ریگ با پردازنده گرافیکی برای اتریوم با استفاده از چهار AMD RX 580 می تواند حدود 700 یورو برای شما هزینه داشته باشد! یک دکل از این نوع می تواند حدود 1.3 یورو سود روزانه به شما بدهد. همچنین می توانید آن را در خانه خود نصب کنید و حداقل تا پایان سال 2021 قابل استفاده خواهد بود.

برای مقایسه، یک ماینر 3MH/s AntMiner E190 ASIC حدود 1300 یورو هزینه خواهد داشت، زیرا برق بسیار بیشتری مصرف می کند (790 وات) و احتمالا در آینده نزدیک دیگر قابل استفاده نخواهد بود. در این مرحله، قدرت اسیک (ASIC) بالاتر است اما توسط سخت افزار های متشکل شده محدود می شود. اما در عوض، ریگ پردازنده گرافیکی انعطاف پذیری بیشتری به شما می دهد ، شما می توانید با تغییر کارت های گرافیکی آن را به روز کنید و می توانید آن را به تدریج و بدون مشکل انجام دهید.

ریگ ماینینگ چیست ؟

عواملی که هنگام ساخت ریگ ماینینگ باید در نظر گرفت

با گفتن این سخنان و آگاهی دادن به شما درباره اهمیت شفاف سازی در مورد کاری که می خواهید انجام دهید ، می توانیم به شما بگوییم که یک سری عوامل مشترک وجود دارد که باید هنگام ساخت یک ریگ آنها را در نظر بگیرید و این عوامل عبارتند از:

نقطه کنترل معدن

اگر می خواهید با Rig GPU یا ASIC استخراج انجام دهید، باید یک نقطه کنترل داشته باشید که به شما امکان کنترل تمام استخراج را بدهد. در ریگ اسیک این کار را می توان با رایانه ای انجام داد كه به عنوان رابط كنترل برای هر یك از ASIC ها عمل می كند. اما در ریگ های تشکیل شده از کارت گرافیکی، همان رایانه ای که GPU ها را درایو می کند می تواند این کار را انجام دهد. در هر صورت ، شما باید در این مرحله به خصوص برای ریگ گرافیکی مراقب باشید. دلیلش هم این است که کنترل این پردازنده های گرافیکی به این تیم بستگی دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که نسبتاً قدرتمند و دارای ظرفیت RAM خوبی باشد (حداقل 512 مگابایت RAM برای هر GPU در ریگ).

انتخاب GPU یا ASIC

مهمترین نکته انتخاب GPU یا ASIC برای استفاده می باشد. شما باید قبل از انتخاب هرگونه تجهیزات، مدل ها، توان تحویل داده شده، انرژی مصرف شده، سود تقریبی و کسر هزینه های برق و تعمیر و نگهداری را مطالعه کنید. این مهم است زیرا نشان می دهد که می توانید سرمایه خود را بازیابی کنید یا خیر. و بسیاری اوقات انتخاب گرانترین GPU یا گرانترین ASIC تضمین کننده سود بیشتر شما نیست. در واقع می تواند شما را به سمت مخالف سوق دهد! اما چگونه؟! به عنوان مثال ، یک پردازنده گرافیکی AMD RX 580 برای استخراج در اتریوم حدوداً 30 مگاهرتز در ثانیه توان تولید دارد. در حالی که AMD RX 5700 XT حدود 50 مگاهرتز در ثانیه می باشد. مشکل این است که 5700 XT می تواند 3 برابر گران تر باشد ولی دو برابر عملکرد را به شما ارائه ندهد، بنابراین گزینه مناسبی برای ماینینگ نخواهد بود.

asic or gpu

نرم افزار ماینینگ

نرم افزاری که برای ماینینگ از آن استفاده خواهید کرد نکته مهم دیگر است که باید در نظر بگیرید. اگر آن را بهینه سازی کنید می توانید بیشترین استفاده را از تجهیزات ماینینگ خود داشته باشید. اگر از ریگ GPU بهره می برید باید نرم افزار پردازنده گرافیکی شما بهینه شود. اگر ASIC باشد، همان داستان است. در هر صورت، بهینه سازی ها برای این انجام می شود که بهترین عملکرد را با مصرف بیشتر یا کمتر انرژی، بر حسب مورد به شما ارائه دهند.

منبع تغذیه

 تغذیه کل این مجموعه با انرژی  از موارد بسیار حیاتی می باشد.  اسیک ها از بیشترین مصرف کنندگان انرژی هستند و GPU ها تا حدودی  به همین منوال می باشند. در هر دو مورد، شما باید برق پایدار را برای هر دو  تضمین کنید. این امر برای حفظ عمر وسایل شما و حفظ نظم کامل آنها همیشه ضروری است.

سیستم کولینگ یا خنک سازی

 تمام تجهیزات الکترونیکی گرم می شوند و اغلب ماینر ها بسیار گرم می شوند، بنابراین با خنک سازی، دستگاه شما به درستی کار می کند، از هر نوع گرم شدن بیش از حد جلوگیری کرده و عمر آن را افزایش می دهید.

کابینت یا قفسه

این آخرین مورد است که باید در نظر بگیریم، اما بی اهمیت نیست. و دلیل آن بسیار ساده است: اگر همه چیز را در یک جعبه قفل کنید ، بهترین سیستم خنک سازی دنیا هم هیچ ارزشی نخواهد داشت. ریگ ها باید در مکانهایی با تهویه عالی نصب شوند، تا از تهویه کاملا مطبوع استفاده کنند. نکته مهم دیگر این است که این فضا باید مقداری سطح عایق صدا را برای شما فراهم کند. این امر برای جدا شدن از سر و صدا مهم می باشد اما هنگام استخراج با اسیک  بحث فرق می کند.

هزینه ساخت ریگ ماینینگ چقدر است؟

سوال پیچیده دیگری در مورد ریگ می باشد  و پاسخ آن مثل همیشه این است: این بستگی به این دارد که از چه چیزی برای ایجاد ریگ ماینینگ خود استفاده می کنید. به عنوان مثال ، یک ریگ پردازنده گرافیکی به طور کلی ارزان تر از ریگ اسیک خواهد بود. اگرچه قدرت دومی به وضوح بالاتر خواهد بود. اما همانطور که در بالا توضیح دادیم، هزینه ها به عوامل دیگری نیز بستگی خواهند داشت. آیا ریگ را در خانه جا می دهید؟ به این ترتیب در در پردارخت هزینه جدا برای اجاره جا، صرفه جویی خواهید کرد، اما مطمئناً مجبور به تحمل صدا خواهید شد.

مقداری پول برای ضد صدا بودن مکان سرمایه گذاری کنید. آیا زیرزمین استفاده نشده ای دارید؟ در اینصورت نیازی نیست برای عایق صدا هزینه کنید، اما ممکن است مجبور شوید برای تهویه مطبوع هزینه کنید. از طرف دیگر ریگ اسیک گران تر خواهد بود. اسیک ای مانند Innosilicon A10 Pro (500Mh/s برای اتریوم) حدود 2500 یورو هزینه دارد. این ASIC برق زیادی مصرف نمی کند (750 وات)، اما صدای آن بسیار بلند است و شما نمی خواهید با آن تمام وقت در یک اتاق باشید.

استخراج با ریگ ماینینگ: چه چیزی می توانم استخراج کنم؟

سوال دیگری که دقیقاً به آنچه شما روی ریگ خود پیاده سازی می کنید بستگی دارد. اگر به عنوان مثال یک ریگ پردازنده گرافیکی نصب کنید، نمی توانید ارزهای کریپتو  را استخراج کنید با اینکه استخراج آنها برای ASIC متداول می باشد. این شامل ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ، بیت کوین کش ، دش و سایر موارد می باشد. اما دلیل؟! پردازنده های گرافیکی هرگز به شما نیرویی که برای کسب سود در چنین بلاکچینی نیاز دارید را نمی دهند، زیرا اسیک بسیار قدرتمندتر است. در این موارد، شما باید از ریگ اسیک استفاده کنید و به اندازه کافی در تجهیزات قدرتمند سرمایه گذاری کنید تا بتوانید با ضمانت بیشتری ماینینگ انجام دهید.

بیت کوین

اگر قصد استخراج با ریگ پردازنده گرافیکی را دارید، گزینه های محدودتری خواهید داشت. ارزهای رمزنگاری شده مانند اتریوم ، گرین یا ریون کوین بهترین گزینه برای شما هستند. مطمئناً برای سود محدودیت خواهید داشت. بنابراین انتظار نداشته باشید که این وضعیت برای مدت طولانی ادامه یابد و در مورد اتریوم که در شرف تبدیل شدن به ارز رمزنگاری شدهProof of Stake (PoS)  است، باید احتیاط بیشتری را پیشه کنید.

سرنوشت ریگ ماینینگ ها در آینده

با این اوصاف، ریگ های ماینینگ ساده ترین روش استخراج ارزهای رمزپایه با "هزینه کم" خواهند بود. آنها به اندازه یك مزرعه ماینینگ قدرتمند نیستند، اما اگر بدانید كه چگونه می توانید به تمام سوالاتی كه پیرامون بهینه سازی آنها ایجاد شده پاسخ دهید، قطعا می تواند سودآوری داشته باشد.

با این اوصاف ، کم کم خواهیم دید که ریگ های پردازنده گرافیکی GPU بیشتر  از رده خارج می شوند. استخراج اسیک به سرعت در حال تبدیل شدن به ملکه ماینینگ در تمام ارزهای رمزپایه است. و به غیر از موارد استثنایی مانند Monero و الگوریتم آن RandomX ، استخراج GPU داخلی یا ماینینگ با پردازنده می تواند طی چند سال دیگر از بین برود.

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد اکانت کاربری خود شوید!