باکس هارد دیسک چیست؟

باکس هارد دیسک چیست؟

نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2022-07-25 09:30:30

باکس هارد دیسک چیست؟

 

باکس هارد دیسک یا محافظ هارد دیسک ابزاری کاربردی برای استفاده هارد های 2.5 یا 3.5 اینچی به صورت هارد اکسترنال است. به زبانی دیگر استفاده از این ابزار، فضای ذخیره سازی بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. این محافظ ها از طریق رابط USB به کامپیوتر شما متصل شده و به صورت Plug and Play قابل استفاده است. می توانید آن را روشن و خاموش یا غیر فعال سازید و به راحتی آنرا حمل کنید. در این مقاله در خصوص قابلیت ها و ویژگی های کلی این محصول به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

امنیت بالا

از مهم ترین مزایای اصلی استفاده از باکس هارد، امنیت آن است. غالبا بیشتر کاربران نگران تهدیدات و خطراتی که اطلاعات آنها را در کامپیوتر تهدید می کند، می باشند و غالبا به شکل ویروس، اسکریپت های مخرب و ... ظاهر می شوند. عموما انتقال فایل ها و داده های مالی یا برنامه های حساس بر روی یک هارد دیسک اکسترنال یکی از راه های مطمئن برای ایمن نگه داشتن اطلاعات و دیتاهای شماست. در زمانی که آنلاین هستید می توانید هارد اکسترنال را از سیستم جدا کرده و از اطلاعات خود در برابر دسترسی های دیگران محافظت کنید.

پشتیبان گیری آسان

استفاده از این ابزار برای پشتیبان گیری یا ذخیره سازی نسخه هایی از اطلاعات سیستم کاملا ایده آل و عالی می باشد. مسلما از در صورت فرمت شدن اطلاعات داخلی یک سیستم، نسخه کپی از اطلاعات خود در آن ذخیره خواهید کرد. به کمک نرم افزار Acronis True Image می توانید یک نسخه کپی قابل بوت از اطلاعات هارد دیسک اصلی بر روی هارد دیسک اکسترنال تهیه کنید. سپس هارد دیسکی که در داخل باکس هارد قرار گرفته را از محفظه آن در آورده و در کیس خود نصب نمایید. با استفاده از تنظیمات منوی BIOS مادربرد مستقیما اطلاعات را از داخل باکس هارد دیسک بوت کنید.

ساختن آرشیو و کتابخانه

معمولا ذخیره سازی فایل های گرافیکی حجیم و مهم در حافظه اصلی سیستم، سرعت پردازش سیستم را به طور کلی کاهش می دهد. ذخیره اطلاعات در هارد دیسک اکسترنال یا باکس هارد دیسک فضای شما را خلوت کرده و به راحتی قابل Cut، Copy یا جایگزاری است. کاهش حجم فایل های ذخیره شده فرایند بررسی سیستم توسط آنتی ویروس ها و نرم افزار های امنیتی را سرعت می بخشد. می توانید از درایور های قدیمی خودتان برای بایگانی اطلاعات خودتان استفاده کنید.

قابل حمل و سبک

استفاده و متصل نمودن باکس هارد دیسک بین کامپیوتر ها کاملا ساده است. هر سیستمی که به رابط ورودی USB مجهز باشد، می تواند با باکس هارد سازگار باشد. اکثر این محصولات از جدیدترین و پر سرعت ترین درگاه های USB 3.0 بهره برده اند که فرایند انتقال فایل ها را به سرعت انجام می دهد.

سیستم عامل های جایگزین(OS)

برخی از کاربران علاقه دارند که از یک هارد دیسک خارجی برای بارگزاری یک سیستم عامل نظیر ویندوز و لینوکس که قابلیت جایگزین و بوت شدن آن با سیستم عامل اصلی باشد را استفاده کنند. داشتن یک سیستم عامل ثانویه کاملا مفید و کاربردی بوده که در صورت نیاز راه اندازی و پیکره بندی می شود. نصب سیستم عامل بر روی دیسک های خارجی از نصب همزمان دو ویندوز بر روی سیستم جلوگیری می کند. تنظیمات بایوس مادربرد به شما این امکان را می دهد که به سادگی ویندوز داخل هارد دیسک بوت شود.

نکات مهم قبل از خریداری باکس هارد

باکس هارد دیسک شما باید با درایور شما تطابق داشته باشد. درایور های قدیمی از نوع IDE بوده و درایو های جدید تری از نوع SATA هستند. تفاوت آنها در نوع کانکتور و کنترلر تعبیه شده است و برخی از باکس هارد ها دارای فن و پاور هستند. بهتر است مورد های بدون صدا و سایلنت را انتخاب کنید.

منبع