Loading...
نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2023-12-01 19:42:33

خرید از چه وب سایتی قابل اطمینان است؟(بخش دوم)

 

با سلامی دوباره به شما علاقه مندان مقالات تخصصی تکنولوژی. هفته گذشته مقاله ای در ارتباط با این که چطور خریدی مطمئن در بستر اینترنت داشته باشیم برای شما نوشته شد. در آن مقاله نماد اعتماد الکترونیک  را بعنوان معیاری مطمئن و قانونی برای تشخیص وب سایت های مورد اعتماد فروشگاهی و خدماتی یاد کردیم و علت هم گفته شد. اما همان طور که پیشتر گفته بودیم، نماد دیگری برای ارزیابی میزان اعتبار صاحبان فروشگاههای اینترنتی و شناخت بیشتر دست اندرکاران آنها وجود دارد. نمادی که در این مقاله به شما معرفی می کنیم، نماد ساماندهی رسانه های دیجیتال است. فواید نماد ساماندهی چیست و این نماد چه چطور به شما برای داشتن خریدی رضایتمند کمک می کند ؟ اگر شما هم جز افرادی هستید که علاقه مند به خرید از وب سایت ها هستید اما این نماد را نمی شناسید وقتش رسیده که با فواید نماد ساماندهی آشنا شوید تا جانب احتیاط را در خریدهای آنلاین خود رعایت کرده باشید. با ما همراه باشید.

خرید از چه وب سایتی قابل اطمینان است؟

 

بستر اینترنت میزبان افراد بسیاری در زمینه بازی های رایانه ای، وب سایت های تجاری و رسانه های دیجیتال می باشد که این باعث شد تا وزارت فرهنگ و ارشاد زیرساختهای حقوقی را برای صاحبان رسانه های دیجیتال را پایه ریزی کند تا نظارتی بر هویت این مدیران، محتوای مورد استفاده آنها و بطور خلاصه ساماندهی آنها داشته باشد. شاید جالب باشه بدونید که تحت نظارت این سازمانها نرم افزارهای بسیاری برایشان شناسنامه هم صادر شده است.

مقررات و دستورالعملهای راه بردی برای محتوای دیجیتال و صاحبان این رسانه تدوین می کنند.

از فعالیت رسانه های دیجیتال و اقدامات تحقیقاتی در این زمینه حمایت می کند.

به رسانه های دیجیتال کمک می کند که رشد کمی و کیفی بیشتری در بستر اینترنت داشته باشند.

به فعالین رسانه های اینترنتی مجوز فعالیت می دهد و همچنین بر فعالیت آنها نظارت می کند.

 

در ادامه به موارد مهمی در ارتباط با فواید نماد ساماندهی و میزان اهمیت آن در اعتماد شما به وب سایت های مختلف اشاره خواهیم کرد که دانستن تمامی این موارد بسیار مهم می باشد. از طرفی داشتن نماد ساماندهی شرط لازم و کافی برای اعتماد به یک وب سایت نیست اما از طرفی دیگر، یک الزام می باشد.

فواید نماد ساماندهی

فواید نماد ساماندهی

 

وجود این نماد در یک وب سایت بمنزله انجام فعالیت در بستر قانونی و امن می باشد.

احراز هویت مالکین این کسب و کارها برای مردم انجام شده و مردم مدیران سامانه های اینترنتی مورد استفاده را خواهند شناخت.

نظارت بر محتوای مورد استفاده رسانه های دیجیتال، اعتبار محتوا، و برخورد با محتوی نامناسب و یا دروغین.

تمامی این موارد منجر به

جلب اعتماد مردم به سامانه ها و رسانه های دیجیتال می شود.

از آنجایی که رسانه های اینترنتی برای گرفتن این نماد باید احراز هویت بشوند و بر تمامی مدارک حقیقی و حقوقی صاحبان این سامانه ها نظارت می شود می توان با اطمینان بیشتری از این وب سایت ها استفاده کرد. بنابراین از جمله فواید نماد ساماندهی می توان به بالا بردن حس اعتماد مردم نسبت به یک کسب و کار اینترنتی، اشاره کرد.

انواع نماد ساماندهی یا همان "نشان ملی ثبت"

نماد ساماندهی مانند نماد اعتمادالکترونیک دارای اشکال متفاوت می باشد و هر رسانه اینترنتی می تواند از هر نمادی که می خواهد در سامانه خود استفاده کند. این نماد عموما در پایین صفحه و در کنار نماد اعتماد الکترونیک می باشد. گاها در بالای صفحه و یا صفحات دیگر نیز گذاشته می شود. اما عموما اغلب رسانه هایی که این نمادها را دریافت کردند، برای جلب اعتماد و نظر مشتری در همان صفحه اول و در پایین وب سایت آن را بارگزاری می کنند.نماد ساماندهینماد ساماندهینماد ساماندهیقبلی بعدی

در این دو عکس نیز می توانید نماد ساماندهی یاس ارتباط را مشاهده کنید. همان طور که در عکس سمت راست نیز مشخص است، می توانید وضعیت نماد را برای شرکت یاس ارتباط مشاهده کنید که از چه تاریخی این نماد به وب سایت یاس ارتباط اعطا شده و تا چه زمانی این نماد اعتبار دارد.

 

در خصوص E-namad

 

اگر شما بر روی نماد ساماندهی که که در پایین وب سایت یاس ارتباط است، کلیک کنید، این پنجره برای شما باز می شود که در آن می توانید آدرس سایت، پست الکترونیکی، صاحب امتیاز و... را بررسی کنید.

هشدار : به آدرس پنجره باز شده حتما دقت کنید!

افراد سودجو ممکن است که در سایت خود فقط نماد را بارگزاری کرده باشند و زمانی که بر آن کلیک می کنید فقط برای شما یک عکس بر روی آدرس سایت خودشان و یا یک آدرس دیگر باز شود تا شمارا گمراه کنند. بنابراین حتما دقت کنید که در قسمت آدرس پنجره باز شده، samandehi.ir نوشته شده باشد. حتما بررسی کنید که آدرس سایت اعلام شده بعنوان رسانه برخط با آدرس سایتی که شما قصد بررسی آن را داشتید یکسان باشد. البته تمامی نکات در پایین پنجره ذکر شده است.

انواع نماد ساماندهی​

نماد موقت

به یک سامانه اینترنتی زمانی این نماد تعلق می گیرد که هویت کسب و کار اینترنتی و صاحبان آن شناسایی و احراز شده باشد و فرم تعهد آنلاین را پر کرده باشند. اعتبار این نماد سه ماه می باشد.

نماد دائم

به سامانه هایی تعلق میگیرد که نماد موقت ساماندهی را گرفته و صلاحیت آنها احراز شده است. این نماد تا شش ماه اعتبار دارد. بعد از اتمام اعتبار، هر سامانه موظف به انجام مجدد مراحل  و اخذ دوباره نماد می باشد.

تفاوت بین نماد ساماندهی و نماد اعتماد الکترونیک

تفاوت بین نماد ساماندهی و نماد اعتماد الکترونیک

 

خب گرفتن نماد اعتماد الکترونیک برای تمامی وب سایت های تجاری و وب سایت هایی که درگاه پرداخت دارند الزامی هست و بقیه وب سایت ها با محتوایی چون مطالب فرهنگی و مذهبی و بلاگ نویسی و .... اجباری به گرفتن این نماد ندارند. اما نماد ساماندهی برای تمامی وب سایت ها با هر زمینه فعالیتی که دارند واجب هست. بنابراین تمام وب سایت های موجود در کشور ملزم به گرفتن این نماد می باشند. از طرفی زمانی که وارد وب سایت نماد اعتماد الکترونیک می شوید، می توانید تعداد شکایاتی که از آن وب سایت شده را بررسی کنید و بر طبق آن تصمیم گیری کنید.

جالبه بدونید که

در هر وب سایتی که نشان ثبت ملی یا همان نماد ساماندهی را ندارد، اگر محتوی غلط یا نامناسبی گذاشته شود، این سامانه وب سایت مورد نظر را مسدود می کند و این اقدام بدون هشدار قبلی خواهد بود! اما در صورتی که وب سایت در این سامانه ثبت شده باشد و  چنین محتوایی نیز در سایت درج کرده باشد، قبل از مسدود کردن سایت شما، اخطاری خواهد آمد تا به شما فرصت تجدید، حذف و ویرایش محتوا را بدهد.

 

حتما قبل از خرید و یا اعتماد به محتوی یک وب سایت، به پایین صفحه مراجعه کرده و مطمئن بشوید که نماد ساماندهی برای این وب سایت به ثبت رسیده شده باشد.

حتما بر روی نماد کلیک کرده و در صورتیکه  صفحه ای برای شما در پنجره ای جدید باز نشد بدانید که آن نماد برای فریب شما گذاشته شده است.

اگر پنجره باز شد، حتما آدرس بالای صفحه را بررسی کنید، که باید samandehi.ir باشد.

به مشخصات صاحب امتیاز آن وب سایت و همچنین به مدت اعتبار نماد دقت کرده و حتما نکاتی را که در پایین پنجره ذکر شده بخوانید.

برای بازدید از وب سایت ساماندهی اینجا کلیک کنید 

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد اکانت کاربری خود شوید!