راهنمای خرید ماوس گیمینگ

راهنمای خرید ماوس گیمینگ

نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2022-07-31 13:41:01

راهنمای خرید ماوس گیمینگ

 

شما اغلب می بینید که مارک خاصی از ماوس های گیمینگ به عنوان ابزاری کاملا ضروری برای کامپیوتر شخصی بازی شما باید تهیه شود. یک تصور خاصی وجود دارد که در بازی های خاص که با نرخ فریم 120 فریم بر ثانیه اجرا می شود با ماوس های معمولی بی فایده است مگر اینکه از ماوس نئون چشمک زن با تعداد زیادی دکمه اضافه شده، این کار را انجام دهید.

حال با این تفاسیر تفاوت بین ماوس های گیمینگ و ماوس های معمولی در چیست؟ یک ماوس بازی تقریباً می تواند هر کاری را که یک ماوس معمولی می تواند انجام دهد. نکته اصلی این است که آنها در کنار وظایف عادی خود کار هایی مازاد نیز انجام می دهند.

ماوس گیمینگ در مقابل ماوس های معمولی

تفاوت اصلی بین یک ماوس گیمینگ و یک ماوس معمولی در دقت (DPI = نقطه بر اینچ) آن است که میزان حساسیت ماوس را اندازه گیری می کند. در حالی که یک ماوس معمولی ممکن است 1000 نقطه در اینچ، دقت داشته باشد، یک ماوس گیمینگ می تواند 4000 نقطه در اینچ یا حتی بیشتر این عملکرد را از خود نشان دهد. علاوه بر این، یک ماوس گیمینگ دارای دکمه‌های مخصوص بازی خواهد بود تا بازی ها را با لذت بیشتری انجام دهید.

 تصمیم گیری در مورد ارزش و قیمت یک ماوس گیمینگ بستگی به این دارد که چقدر این ویژگی های خاص بالا باشد. مسلما تا زمانی که ندانید ماوس های گیمینگ چه قابلیت های فوق العاده ای را برای شما به ارمغان می آورند نمی توانید تفاوت آن ها را کامل درک کنید.

راهنمای خرید ماوس گیمینگ

دوام بالا و طراحی ارگونومیک

ماوس گیمینگ شما باید طوری ساخته شود که دوام بالایی داشته باشد. اگرچه این ممکن است ناگفته نماند، شما قطعاً باید در مورد مدل خاص مورد نظر خود تحقیق کنید. ماوس های گیمینگ را می توان در انواع اشکال عجیب و غریب طراحی کرد که با طراحی سنتی و قدیمی ماوس ها متفاوت است. برخی از این ماوس ها رویکردی ارگونومیک دارند که راحت خواهد بود.

 از آنجایی که شکل ها و برجستگی های کوچک انگشتان شما مدل به مدل متفاوت است، قبل از خرید با نظرات کاربرانی که این ماوس ها را تهیه کرده اند را بررسی کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید. حتما دقت کنید که ماوس شما از دوام و کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشد تا برای استفاده طولانی مدت دچار مشکل نشود.

محدوده دقت DPI (نقطه بر اینچ)

DPI ماوس شما نشان دقت محدوده دقت ماوس بوده که واحد اندازه گیری آن نقطه در اینچ می باشد. به طور کلی مقدار نقاطی می باشد که ماوس شما می تواند حرکت بین آنها را در یک اینچ ثبت کند. اگر موس شما دارای DPI 2000 باشد، حرکت بین 2000 نقطه مختلف را در یک اینچ تشخیص می دهد. این عملکرد بالا می تواند در هنگام بازی ها حرکات حتی کوچکتر و ظریف تر را انجام دهد و حرکت شما بسیار پاسخگو باشد و حساسیت شما بسیار افزایش یابد. این دقت اضافی ممکن است هنگام پر کردن صفحه‌ گسترده ضروری نباشد، اما می‌تواند تفاوت زیادی در بازی‌ها ایجاد کند.

دکمه های ماوس

اکثر ماوس های گیمینگ چند دکمه اضافی دارند. این دکمه‌های اضافی را می‌توان برنامه ریزی کرد و به شما این امکان را می‌دهد بدون حرکت دست، ورودی‌های بیشتری ایجاد کنید. در هنگام بازی ها، این به شما کمک می کند دست های خود را بیشتر در حالت استراحت نگه دارید، بنابراین به ندرت مجبور می شوید به کلیدهای دیگر بروید. برخی از مدل ها دارای 10 دکمه یا بیشتر هستند.

در اغلب ماوس های گیمینگ علاوه بر تخصیص دستورات مستقیم به دکمه های کناری، می توانید ماکروها را نیز تنظیم کنید. ماکرو ها به شما این امکان را می دهد تا با فشار دادن یک دکمه مجموعه ای از رویدادها مانند کلیک ماوس، فشار دادن کلید و تاخیر را به سرعت انجام دهید.

به عنوان مثال، ماکروها را می توان برای اجرای حملات ترکیبی در بازی هایی مانند Tekken 7 مورد استفاده قرار داد. می توانید دنباله ای از اقدامات را ضبط کنید و آنها را به یک دکمه اختصاص دهید تا مجبور نباشید همه کلیدهای میانبر را به خاطر بسپارید.

در بازی های تیراندازی، ماکروها را می توان برای شلیک سریع استفاده کرد که به شما برتری رقابتی نسبت به حریف می دهد. اگر اهل بازی های رقابتی هستید، قبل از پیکربندی دکمه های کناری، مهم است که قوانین بازی را بدانید. دلیل این امر این است که در بازی هایی مانند Fortnite، استفاده از ماکروها تقلب محسوب می شود و می تواند شما را تحریم کند. در بازی، اکثر گیمرها از دکمه های جانبی اضافی برای انجام برخی از اقدامات زیر استفاده می کنند:

 • تعویض سریع اسلحه
 • حملات سریع
 • بارگذاری مجدد
 • پرتاب نارنجک
 • بهبودی/تقویت سلامتی
 • فعال کردن چت صوتی
 • تنظیم زوایای دوربین
 • خمیده شدن
 • گرفتن موقعیت
 • تکیه دادن
 • سریع تر دویدن
 • مخفی شدن
 • سر خوردن زیر اجسام
 • نگاه کردن به داخل/بیرون
 • پریدن
راهنمای خرید ماوس گیمینگ

نرخ نظر سنجی (Polling Rate)

Polling Rate برای اینکه چقدر ماوس شما حساس می باشد، بسیار مهم است. هر چند وقت یکبار موقعیت یا حرکت خود را به کامپیوتر شخصی شما گزارش می دهد. حتی با DPI بالا، Polling Rate پایین به این معنی است که ماوس شما قادر به گزارش آن تغییرات ظریف در موقعیت به کامپیوتر شما نیست. نرخ نظرسنجی بالاتر به ماوس اجازه می‌دهد حرکت خود را بیشتر گزارش دهد و کنترل‌های پاسخ‌ گوی بیشتری را به شما می‌دهد.

زیبایی شناسی (Aesthetics)

بسیاری از ماوس‌های گیمینگ با ماوس استاندارد شما از لحاظ ظاهری تفاوت زیادی دارند. این جزء حیاتی ماوس گیمینگ نیست، اما اگر در حال اسمبل کردن یک کامپیوتر مخصوص بازی با نمایشگرهای LCD منطبق بر روی کیبورد و ماوس، هدست و سایر اجزا هستید، ماوس بازی متناسب با این زیبایی امتیاز بزرگی خواهد بود.

قابلیت سفارشی سازی

یک ماوس گیمینگ خوب باید ابزارهایی را در اختیار شما قرار دهد که برای سفارشی کردن نحوه بازی خود نیاز دارید. دکمه های اضافی ماوس های بازی واقعاً امکانات را برای کلیدهای شما باز می کنند. اگر می خواهید بهتر بازی کنید، این گزینه ها مهم هستند. نرم افزاری که با این کار سروکار دارد بسته به شرکت سازنده متفاوت خواهد بود.

منبع مطالعاتی