4 روش برای افزایش دوام باتری لپ تاپ

4 روش برای افزایش دوام باتری لپ تاپ

نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2022-10-13 10:37:57

4 روش برای افزایش دوام باتری لپ تاپ

 

بسیاری از کاربران گمان می کنند که از لپ تاپ خود به خوبی مراقبت می کنند و از آنجایی که تراشه های مورد استفاده در لپ تاپ ها در حال پیشرفت هستند، این امر منجر به افزایش عمر باتری لپ تاپ ها شده است. البته چند نکته وجود دارد که در صورت رعایت آن می توانید عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهید. در این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت.

شارژ شدن لپ تاپ به طور مداوم

این نکته که لپ تاپ شما همیشه به برق متصل باشد، منجر به آسیب رسیدن به باتری و یا خود لپ تاپ می شود، نکته درستی نیست. زمانی که باتری لپ تاپ به شارژ کامل نزدیک می شود، روند انجام شارژ آهسته تر خواهد شد. نکته اصلی آنجاست که اگر باتری لیتیوم یونی داخل لپ تاپ برای مدت طولانی ولتاژ بالایی نداشته باشد، عمر و دوام بیشتری خواهد داشت.

لذا برای حفظ سلامت باتری لپ تاپ سعی کنید، آنرا تا 100 درصد افزایش ندهید. پس از اینکه باتری آن به حد نصاب رسید آنرا از شارژ کشیده و از آن استفاده کنید. لپ تاپ مانند گوشی هوشمند است بدین معنی که نیازی نیست که دائما گوشی خود را به شارژ بزنید. پس از مدت 3 سال حدود 70 درصد از ظرفیت اولیه باتری کاهش می یابد، اگر از آن به خوبی مراقبت نکنید ناچار به تعویض آن خواهید بود.

متعادل نگه داشتن دمای باتری

قرار گرفتن در معرض دمای زیاد باتری ها را از بین می برد. همچنین این امر در مورد سرمای شدید نیز صادق است. مسلما قراردادن لپ تاپ در معرض نور شدید آفتاب منجر به آسیب جدی به آن خواهد شد. همچنین گرم شدن بیش از حد باعث می شود که مکانیسم های ایمنی آن باعث قطع شدن برق آن شود.

اگر لپ تاپ شما در استفاده های معمولی و روزمره سریع گرم می شود، مطمئنا نمی تواند از پس نرم افزار های گرافیکی و رندر ویدئویی بر بیاید. گرد و غبار در دریچه و داخل لپ تاپ نیز به آن آسیب می رساند و بهتر است آن را تمیز نگه دارید. از آنجایی که باز کردن لپ تاپ در برخی برند ها منجر به باطل شدن گارانتی می شود؛ پس اگر در ابتدای استفاده از لپ تاپ متوجه گرم شدن بیش از حد آن شدید بهتر است در مورد تعویض آن از طریق گارانتی اقدام نمایید.

جلوگیری از تخلیه کامل شارژ باتری

حفظ ظرفیت باتری در بازه 40 الی 80 درصد بهترین راه برای حفظ دوام و افزایش عمر باتری است. تخلیه بیش از حد باتری ممکن است عمر آن را کوتاه کند. هیچوقت اجازه ندهید که باتری لپ تاپ به طور کامل تخلیه شود چون این امر می توان باعث نادرست کار کردن آن در هنگام گزارش میزان شارژ فعلی است. در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان حالت های Save Battery را برای حفظ باتری ارائه می دهند.

برخی از لپ تاپ ها به شما این قابلیت را می دهند که درصد شارژ باتری را به اندازه 80 درصد محدود نمایید که منجر به افزایش عمر آن باتری خواهد شد. برنامه MyAsus برای کاربرانی که از لپ تاپ ایسوس استفاده می کنند ارائه شده است و برای کاربران سرفیس مایکروسافت نیز حالت محدودیت باتری نام دارد. سایر کاربران نیز می توانند برنامه Battery Limiter را برای ویندوز امتحان کنند.

در سیستم عامل Mac برای لپ تاپ های اپل، از AlDente برای تعیین محدودیت شارژ استفاده می شود و یا اگر به طور منظم از لپ تاپ استفاده می کنید، از ویژگی شارژ بهینه اپل استفاده کنید. شارژ بهینه بدین صورت است که با نگاه داشتن لپ تاپ در ظرفیت کمتر تا زمانی که با آن نیاز داشته باشید، طبق برنامه کار خواهد کرد.

منبع