Loading...
نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2023-12-04 15:28:08

4 روش برای افزایش دوام باتری لپ تاپ

 

بسیاری از کاربران گمان می کنند که از لپ تاپ خود به خوبی مراقبت می کنند ولی در عمل بهره وری از تراشه های قدرتمند در لپ تاپ ها و عوامل دیگر منجر به حفظ دوام باتری آنها شده است. اما به صورت کلی چند نکته وجود دارد که در صورت رعایت آن می توانید عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید. در این مقاله به بررسی این موارد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا بفهمید در نگهداری سیستم خود چقدر درست عمل می‌کنید.

شارژ شدن لپ تاپ به طور مداوم

این نکته که لپ تاپ شما به طور دائم به برق متصل باشد منجر به آسیب رسیدن به باتری و یا خود لپ تاپ می شود، نکته درستی نیست! زمانی که باتری لپ تاپ به شارژ کامل نزدیک می شود، روند انجام شارژ آهسته تر خواهد شد. نکته اصلی آنجاست که اگر باتری لیتیوم یونی داخل لپ تاپ برای مدت طولانی ولتاژ بالایی نداشته باشد، عمر و دوام بیشتری خواهد داشت.

شارژ شدن لپ تاپ به طور مداوم اشتباه است

لذا برای حفظ سلامت باتری لپ تاپ سعی کنید، آنرا تا 100 درصد افزایش ندهید. پس از اینکه باتری آن به حد نصاب رسید آنرا از شارژ کشیده و از سیستم خود استفاده کنید. لپ تاپ مانند گوشی هوشمند است بدین معنی که نیازی نیست که دائما گوشی خود را به شارژ بزنید. پس از مدت 3 سال حدود 70 درصد از ظرفیت اولیه باتری کاهش می یابد و اگر از آن به خوبی مراقبت نکنید ناچار به تعویض آن خواهید بود.

متعادل نگه داشتن دمای باتری

قرار گرفتن در معرض دمای زیاد باتری ها را از بین می برد. همچنین این امر در مورد سرمای شدید نیز صادق است. مسلما قراردادن لپ تاپ در معرض نور شدید آفتاب منجر به آسیب جدی به خود لپ‌تاپ و باتری آن خواهد شد. همچنین گرم شدن بیش از حد باعث می شود که مکانیسم های ایمنی آن، برق آن را قطع کند.

اگر لپ تاپ شما در استفاده های معمولی و روزمره سریع گرم می شود، مطمئنا نمی تواند از پس نرم افزار های گرافیکی و رندر ویدئویی بر بیاید. گرد و غبار در دریچه و داخل لپ تاپ نیز به آن آسیب رسانده و بهتر است آن را تمیز نگه دارید. از آنجایی که باز کردن لپ تاپ در برخی برند‌ها منجر به باطل شدن گارانتی می شود؛ پس اگر در ابتدای استفاده از لپ تاپ متوجه گرم شدن بیش از حد آن شدید بهتر است در مورد تعویض آن از طریق گارانتی اقدام نمایید.

جلوگیری از تخلیه کامل شارژ باتری

حفظ ظرفیت باتری در بازه 40 الی 80 درصد بهترین راه برای حفظ دوام و افزایش عمر باتری است. تخلیه بیش از حد باتری ممکن است عمر آن را کوتاه کند. هیچوقت اجازه ندهید که باتری لپ تاپ به طور کامل تخلیه شود چون این امر می تواند از نمایش درست میزان شارژ فعلی جلوگیری کند. در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان حالت های Save Battery را برای حفظ باتری ارائه می دهند.

جلوگیری از تخلیه کامل شارژ باتری برای افرایش عمر باتری لپ تاپ

برخی از لپ تاپ ها به شما این قابلیت را می دهند که درصد شارژ باتری را به اندازه 80 درصد محدود نمایید که منجر به افزایش عمر آن باتری خواهد شد. برنامه MyAsus برای کاربرانی که از لپ تاپ ایسوس استفاده می کنند ارائه شده است. برای کاربرانی که از سرفیس مایکروسافت استفاده می کنند، نیز حالت محدودیت باتری نام دارد. سایر کاربران نیز می توانند برنامه Battery Limiter را برای ویندوز امتحان کنند.

در سیستم عامل Mac برای لپ تاپ های اپل، از AlDente برای تعیین محدودیت شارژ استفاده می شود و اگر به طور منظم از لپ تاپ استفاده می کنید، از ویژگی شارژ بهینه اپل استفاده نمایید. شارژ بهینه بدین صورت است که با نگاه داشتن لپ تاپ در ظرفیت کمتر تا زمانی که با آن نیاز داشته باشید، طبق برنامه کار خواهد کرد.

منبع

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد اکانت کاربری خود شوید!