مقایسه پنل های VA و TN و IPS در مانیتور ها

مقایسه پنل های VA و TN و IPS در مانیتور ها

نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2022-05-14 15:24:42

مقایسه پنل های VA و TN و IPS در مانیتور ها

 

در هنگام خرید مانیتور کامپیوتر، باید از بین پنل های نمایشگر TN ، IPSیا VA یک مورد را انتخاب کنید. بهترین گزینه برای شما بستگی به این دارد که عمدتاً برای چه هدفی می خواهید از مانیتورتان استفاده می کنید. اگر گیمر هستید، فن آوری های مختلف پنل برای انواع خاصی از بازی ها ایده آل است.

انواع پنل در مانیتور ها

همانطور که در بالا ذکر کردیم، هنگام خرید مانیتور با سه نوع پنل زیر مواجه خواهید شد. هر نوع پنل دارای مزایا و معایبی است. ساده ترین راه برای انتخاب بین آنها این است که تصمیم بگیرید کدام ویژگی برای شما مهم است. اگر از کامپیوتر خود برای اموری مانند کارهای اداری، برنامه نویسی، ویرایش ویدیو و عکس یا بازی استفاده می کنید، تصمیم گیری ممکن است کمی سخت تر باشد.

مقایسه پنل های VA، TN و IPS در مانیتور ها

پنل TN (Twisted Nematic)

قدیمی ترین نوع پنل LCD.پنل های TN می باشند که اولین مانیتورهای صفحه تخت بودند که به صورت انبوه تولید شدند. آنها به ساخت لوله های پرتو کاتدی حجیم کمک کردند و هنوز هم در مقادیر زیادی تولید می شوند. (مانیتور 22 اینچ VP228HE نمونه خوبی از پنل Tn  است)

در حالی که پنل های جدیدتر همیشه بهتر از نمونه های قبلی خود هستند، فناوری صفحه نمایش TN هنوز از برخی اشکالات قابل توجه را دارد. یکی از این ایرادات زوایای دید محدود آن است، به ویژه در محور عمودی. غیرعادی نیست که رنگ‌های یک پنل TN زمانی که آن را از زاویه‌ای بسته مشاهده می‌کنید، کاملا معکوس شود.

بازتولید رنگ آن نیز چندان قوی نیست. اکثر پنل های TN قادر به نمایش رنگ واقعی 24 بیتی نیستند و در عوض برای شبیه سازی سایه های صحیح به درون یابی متکی هستند. این می تواند منجر به نوارهای رنگی قابل مشاهده و نسبت کنتراست پایین تر در مقایسه با پانل های IPS یا VA شود.

وسعت رنگ (محدوده رنگی که یک مانیتور می تواند نمایش دهد) قسمت دیگری است که در آن پنل های TN اغلب شفاف می شوند. فقط TN های سطح بالا را می توان با گستره وسیع در نظر گرفت، به این معنی که کل طیف sRGB را نمایش می دهند. معمولا پنل های TN دارای قیمت ارزانی هستند و همچنان طرفدار زیادی دارند.

پنل های  TN کمترین تاخیر ورودی را دارند معمولاً حدود یک میلی ثانیه. آنها همچنین می توانند با نرخ تازه سازی بالا تا 240 هرتز مدیریت کنند. این موضوع آنها را به گزینه ای جذاب برای بازی های چند نفره رقابتی تبدیل می کند. اگر تأخیر کم را به بازتولید رنگ یا زاویه دید ترجیح می دهید، یک پنل TN ممکن است تمام چیزی باشد که نیاز دارید.

پنل IPS (In-Plane Switching)

فناوری IPS برای بهبود محدودیت‌ های پنل‌های TN - به ویژه باز تولید رنگ ضعیف و زاویه دید محدود توسعه یافته اند. در نتیجه، پنل‌ های IPS در هر دو بخش بسیار بهتر از TN عمل می کنند.

به طور خاص، پنل های IPS دارای زوایای دید بسیار بهتری نسبت به TN ها هستند و این بدان معناست که می‌توانید پنل‌ های IPS را از زوایای مختلف مشاهده کنید و همچنان بازتولید رنگ دقیقی را دریافت کنید. با این حال، پنل‌های IPS از نسبت کنتراست عالی که در VA وجود دارد، نسبتا عقب تر هستند.

در حالی که نرخ‌های تازه‌سازی بالا معمولاً برای TN‌ها در نظر گرفته شده بود، تولیدکنندگان بیشتری پنل‌های IPS با نرخ تازه‌سازی ۲۴۰ هرتز تولید می‌کنند. به عنوان مثال، مانیتور 27 اینچی VG279QM از پنل IPS استفاده می کند و از فرکانس 280 هرتز پشتیبانی می کند.  با توجه به زمان پاسخ گویی کمی که پنل های IPS دارند ولی اگر می خواهید هزینه کمی برای خرید در نظر گرفته اید، انتظار زمان پاسخگویی در حدود چهار میلی ثانیه را داشته باشید.

آخرین چیزی که در مورد پنل های IPS باید از آن آگاه بود پدیده ای به نام "درخشش IPS" است. این زمانی رخ می دهد که نور پس‌زمینه نمایشگر را در زوایای دید نامناسب می‌بینید. این مشکل بزرگی نیست مگر اینکه مانیتور را از کنار ببینید، اما چیزی است که باید آن را در نظر داشت.

پنل VA (Vertical Alignment)

پنل های VA چیزی شبیه سازش بین TN و IPS هستند. آنها بهترین نسبت کنتراست را ارائه می دهند، به همین دلیل است که سازندگان تلویزیون به طور گسترده از آنها استفاده می کنند. در حالی که یک مانیتور IPS معمولاً دارای نسبت کنتراست 1000:1 است و این در حالی است که کنتراست این پنل به 3000:1 یا 6000:1 می رسد.

از نظر زوایای دید، VA ها نمی توانند کاملاً با عملکرد پنل های IPS مطابقت داشته باشند. روشنایی صفحه، می تواند بر اساس زاویه ای که از آن نگاه می کنید، متفاوت باشد اما شما درخشش پنل IPS را دریافت نخواهید کرد. ( مانیتور 27 اینچ C27F390FHM نمونه خوبی از پنل VA می باشد و قیمت مناسبی دارد.)

VAها نسبت به  TNها و پنل‌ های نانو IPS جدیدتر با نرخ پاسخ‌ دهی یک میلی‌ ثانیه‌ای زمان پاسخ‌ دهی کندتری دارند. می‌توانید مانیتورهای VA با نرخ تازه‌سازی بالا (240 هرتز) پیدا کنید، اما تأخیر می‌تواند باعث ایجاد تاری حرکتی بیشتر شود. به همین دلیل، گیمرهایی که بازی های رقابتی را انجام می دهند باید از VA اجتناب کنند.

در مقایسه با TN، پنل‌های VA بازتولید رنگ بسیار بهتری را ارائه می‌کنند و معمولاً طیف کامل sRGB را حتی در مدل‌های پایین‌تر تولید می‌کنند. اگر می‌خواهید کمی بیشتر هزینه کنید، پنل‌های Quantum Dot SVA سامسونگ می‌توانند 125 درصد پوشش sRGB را داشته باشند.

آنها برای استفاده عمومی ایده‌آل هستند، اما در بسیاری از زمینه‌ها به جز نسبت کنتراست، مطابقت دارند یا کم هستند. VA ها برای گیمرهایی که از تجربیات تک نفره یا معمولی لذت می برند، خوب می باشند. با این حال، متخصصان رسانه معمولاً پنل‌های IPS را به VA ترجیح می‌دهند زیرا طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها را نمایش می‌دهند.

مقایسه پنل های VA و TN و IPS در مانیتور ها

کدام نوع پنل برای شما مناسب تر است؟

در حال حاضر، احتمالاً ایده خوبی در مورد نوع پنل خود دارید. همانطور که اغلب اتفاق می افتد، هر چه بیشتر خرج کنید، بیشتر به دست می آورید. توصیه های ما برای اهداف خاص به شرح زیر است:

استفاده در محل کار یا مطالعه: بسته به بودجه خود باید گزینه مورد نظر را انتخاب کنید . VA پنل همه کاره است، با زوایای دید برتر نسبت به TN؛ اما هر دو می توانند این کار را انجام می دهند. پس می توانید با هزینه کمتر مانیتور خود را تهیه کنید چون به نرخ تازه سازی بالا یا تاخیر بسیار کم نیاز ندارید.

ویرایشگرهای عکس و ویدیو/ هنرمندان دیجیتال: پنل‌های IPS هنوز به دلیل توانایی بالای خود در نمایش طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، مورد علاقه کاربران است. یافتن پنل‌ های VA که گستره وسیعی از رنگ ها را نیز پوشش می‌دهد (125 درصد sRGB و بیش از 90 درصد DCI-P3) غیرمعمول نیست، اما آنها تمایل دارند تاری حرکتی بیشتری را در طول عملکرد سریع نسبت به پنل‌های IPS نشان دهند. اگر در مورد دقت رنگ جدی هستید، باید مانیتور خود را به درستی کالیبره کنید.

برنامه نویسانی که مانیتورها را به صورت عمودی نصب می کنند: ممکن است فکر کنید پنل های TN برای برنامه نویسان عالی هستند، اما لزوماً اینطور نیست. پانل های TN دارای زوایای دید بسیار بدی در محور عمودی هستند. اگر مانیتور خود را در حالت عمودی نصب کنید (همانطور که بسیاری از برنامه نویسان و توسعه دهندگان موبایل انجام نیز می دهند)، بدترین زاویه دید ممکن را از یک پنل TN دریافت خواهید کرد. برای بهترین زاویه دید ممکن در این سناریو، روی صفحه نمایش IPS سرمایه گذاری کنید.

بازی های آنلاین رقابتی: بدون شک پنل های TN هنوز در دنیای ورزش های الکترونیکی مورد علاقه کاربران هستند. حتی ارزان‌ترین مدل‌ها زمان پاسخگویی سریع و پشتیبانی از نرخ تازه‌سازی بالا دارند. برای بازی‌های 1080 پیکسل، یک مانیتور 24 اینچی به خوبی  اینکار را انجام می‌ دهد، همانطور که می‌توانید یک مدل 1440p و 27 اینچی را بدون آسیب‌دیدگی انتخاب کنید. ممکن است بخواهید از پنل IPS استفاده کنید زیرا مدل‌های کم تاخیر بیشتری وارد بازار می‌شوند، اما انتظار می رود که هزینه بیشتری بپردازید.

بازی های غیررقابتی و رده بالا: یک پنل VA نسبت کنتراست بالاتری نسبت به IPS یا TN ارائه می دهد. برای رنگ های تیره عمیق و تصویر واضح و متضاد، VA فوق العاده است. اگر با فدا کردن مقداری کنتراست مشکلی ندارید، می توانید IPS را انتخاب کنید. با این حال، توصیه می کنیم از TN به طور کامل اجتناب کنید، مگر اینکه به صورت رقابتی بازی کنید.

بهترین انتخاب: VA بهترین گزینه برای انتخاب می باشد، اما IPS در همه زمینه ها به جز نسبت کنتراست بهتر است. اگر بتوانید از کنتراست صرف نظر کنید، یک پنل IPS تأخیر نسبتاً کم، رنگ‌های مشکی مناسب و پوشش رنگ رضایت بخشی را ارائه می‌دهد و گزینه فوق العاده ای می باشد.

منبع مطالعاتی