تفاوت کانکتور 4 پین و 3 پین در فن خنک کننده کامپیوتر

تفاوت کانکتور 4 پین و 3 پین در فن خنک کننده کامپیوتر

نام نویسنده: آرمین اسحاقی 2022-09-15 13:45:50

تفاوت کانکتور 4 پین و 3 پین در فن خنک کننده کامپیوتر

 

شاید برای شما پیش آمده باشد که بخواهید از بین فن های خنک کننده با کانکتور اتصال 3 پین یا 4 پین یک گزینه را انتخاب کنید. سوال اصلی که برای اکثر کاربران پیش می آید، تفاوت بین این دو نوع سوکت است. به طور کلی تفاوت خاصی بین فن های 3 پین و 4 پین وجود نداشته اما اگر مواردی خاص مانند عملکرد، کنترل دما، کنترل فن، سرعت چرخش، سیگنال ها و ... را بررسی کنید، متوجه می شوید کمی تفاوت وجود دارد. در این مقاله در خصوص انواع فن ها و اهمیت ولتاژ آنها را صحبت کرده و در نهایت مشخص می کنیم که از بین فن های 3 پین و 4 پین، کدام گزینه برای خرید مناسب تر است. با ما همراه باشید.

فن های خنک کننده با کانکتور 3 پین

علت نامگذاری این فن وجود 3 پایه یا نشانگر یا وجود 3 سیم در میان است. این سه سیم به ترتیب به برق(سیم اول)، زمین (سیم دوم) و سیگنال یا سرعت تاکومتریک (سیم سوم) دلالت دارند. از این سیم ها برای تنظیم سرعت فن و عملکرد استفاده می شود.

سیگنال تاکومتریک عملکرد یک فن 3 پین را کنترل می کند بدین صورت با ارسال ولتاژ خاص، سرعت فن و سطح توانی که به موتور اعمال می شود را تنظیم می کند. به طور استاندارد ولتاژ در اکثر فن ها در بازه 5 الی 12 ولت می باشد و با افزایش یا کاهش ولتاژ سرعت فن تغییر خواهد کرد.

فن های خنک کننده با کانکتور 4 پین

امروزه اکثر مادربرد ها از فن های 3 پین فاصله گرفته و به سمت فن هایی با کانکتور 4 پین رفته اند و از هدر فن های 4 پین استفاده می کنند. سیم چهارم فن که این تفاوت را ایجاد می کند، PWM نام دارد و به نوعی سیم مدولاسیون عرض پلاس می باشد. از آن به جهت کمک به کنترل بار منبع تغذیه استفاده می شود که سرعت چرخش پره های فن را کنترل می کند.

سیم PWM برای تنظیمات پیشرفته درون بازی ها و سیستم های حرفه ای از اهمیت بالایی برخوردار است. این سیم سرعت را تنظیم کرده و بازخورد خوبی ارائه می دهد، لذا صدا و نویز ها کاهش یافته و سیستم خنک کننده شما می تواند کارآمدتر باشد. این عمده تفاوت بین این دو نوع کانکتور است.

تفاوت بین فن های 3 پین و 4 پین در چیست؟

فن های 4 پین میزان نویز کمتری را نسبت به فن های 3 پین دارند. دوام آن ها بیشتر بوده و از قابلیت PWM پشتیبانی می کنند. در حالی که فن های 3 پین حالت عکس داشته و علاوه بر عمر کمتر، صدای بیشتری نیز دارند و سرعت چرخش آن را به کمک نرم افزار کنترل می کنید. البته ما تفاوت های اصلی آنها را گفتیم که به طبع کمی بیشتر از این نکات باید ذکر کرد.

PWM

PWM سیستم های خنک کننده را به کالاهای پر قدرتی تبدیل می کند. توصیه می شود گیمر ها و افرادی که حداکثر عملکرد را از سیستم خود می خواهند، از این نوع فن ها استفاده نمایند. البته سیستم شما هم باید بتواند این بار فشار را تحمل نماید.

این قابلیت به خنک کردن و کنترل گرما پردازنده زمانی که تحت فشار شدید است کمک کرده و با تغییر عملکرد و فشار پردازنده، فن نیز عملکرد خود را تغییر می دهد. سرعت فن که با معیار دور بر دقیقه محاسبه می شود تغییر یافته و ولتاژ نیز کاهش می یابد. PWM با سخت افزار های مدرن از جمله کارت گرافیک ها سازگار است.

تفاوت در کنترل نویز

عموما بیشتر کاربران به سر و صدا و نویز سیستم خود حساس هستند، انتخاب فن با نویز کمتر بسیار بهتر خواهد بود. فن های 3 پین با پتانسیل بسیار بالاتری می چرخند و در حالت عادی صدای ثابتی از خود دارند. تفاوت قابل توجهی بین میزان صدای این دو مدل فن وجود دارد. فن 4 پین در بیشتر مواقع ساکت تر است و آنقدر ها هم ثابت نیست.

سازگاری با سایر قطعات

از کانکتور 3 پین برای فن های کوچکتر که نیاز کمتری به برق دارند استفاده می شود و در ضمن کانکتور های فن 4 پین برای قطعات با مصرف برق بالاتر سازگار خواهند بود. در موارد خاصی شما نمی توانید از فن 3 پین یا 4 پین برای اتصال به قطعه خاصی استفاده کنید. در بعضی مواقع با خالی گذاشتن یک اتصال یا عدم اتصال سیم PWM، از آن استفاده خواهید کرد.

تفاوت عمر

اکثر سیستم های مدرن از فن های 4 پین استفاده می کنند که از طول عمر بیشتری بهره می برند. خیلی کم پیش می آید که فن ها نسبت به سایر اجزا زودتر خراب شوند، اما ممکن است کیفیت و عملکرد آنها کمی کاهش یابد. فن 4 پین به علت تغییرات سرعت، طول عمر بیشتری دارد. البته این را هم بدانید که تمیز نگه داشتن فن به طول عمر بیشتر آن کمک خواهد کرد.

اتصال 3 پین بهتر است یا 4 پین؟

به طور کلی استفاده از فن های 4 پین توصیه می شود ولی در مقابل این را هم بدانید که هزینه آن کمی بیشتر می باشد. البته اکثر مادربرد ها از فن های 3 پین پشتیبانی می کنند اما شما تمام قابلیت های مورد نیاز خود را دریافت نخواهید کرد. برای انجام امور سبک و اداری استفاده از فن 3 پین بهتر خواهد بود ولی برای پردازش های سنگین فن 4 پین توصیه می شود.

منبع